Hebrew   English   French 
מונה מבקרים : 0
 
 
 
 
Hebrew   English   French 
מונה מבקרים : 173471
 "מהר ענני " - ראשון בסדרת חסידיצ'אנס

על הפרוייקט פורסם לראשונה לפני כשנה ומשהו. בכל זאת, כמה מילים עליו: נועם חייט, מפיק ומנהל תזמורת "ענבי הגפן", החליט מסיבה כלשהי לצאת עם קמפיין חדש העונה לשם "חסידיצ'אנס". בכך, הוא פותח פתח לאמנים שונים להוציא את כישוריהם החוצה, תוך הבטחה לפרסום ויחצ"נות מתאימים, כך שכולם בסוף מרוויחים מזה.

 

בניגוד אולי למה שהיינו מצפים מאלבום "כשרונות צעירים" שכזה, חייט מצליח להפתיע לטובה, ולאלבום הראשון הצליח לגייס את קולותיהם של האחים שלום-יצחק, שמואל, ומשה-דב הומינר, יחד עם ילדי מקהלה ששום אלבום לא שלם בלעדיהם, ואת אברהם-מרדכי בלינדר, מלחין השירים. על העיבודים והסאונד הופקד גינדי ליטבק, שמשמש כמעבד המרכזי של תזמורת "ענבי הגפן" והיה שותף באלבומם "תן חיוך".

 

אולי שמות הזמרים והמלחין לא אומרים לכם הרבה, אולם כפי שניתן היה לחשוב, לא מדובר בילדים שהחלב טרם יבש משפתותיהם, אלא באנשים מבוגרים. האחים הומינר משמשים מזה שנים כזמרי החצר של חסידות קרעטשניף הנמצאת ברחובות. כבר מהעובדה הזו ניתן להסיק כי לפנינו אלבום בסגנון חסידי-אותנטי. ותתפלאו. כנראה שלא רק מונה, דודי קאליש ועוד כמה יחידי סגולה מסוגלים להפיק ולעבד אלבום כזה, כי לרשימה מצומצמת זו ניתן להכניס ללא היסוס את ליטבק וחייט. כיאה לעיבוד למוסיקה בסגנון זה, כלי הנשיפה, ובעיקר החצוצרות, מהווים חלק משמעותי מהשיר. כאשר בנוסף לחצוצרות, ניתן לזהות בנקל את הסקסופון והקלרניט, בחלק לא מבוטל מהשירים.  כיאה לסגנון, כל השירים הינם בעלי מקצב מהיר במקצת, אולם שקטים מאוד שלווים, והאזנה אליהם מטיבה ומרגיעה את נפש האדם.

 

דבר נוסף המאפיין את האלבום הוא, שבניגוד ל- 99.9% מהאלבומים בשוק היום, כאן לא משתתפים כלל נגני אולפן. שלושה ארבעה מנגני התזמורת הקבועה של "ענבי הגפן", וזהו. בלי סינגולדה, בלי ורד, בלי גרשובסקי, ובלי ורטהיימר.

 

ומעט לתוכן האלבום: עשרה שירים, לא ארוכים מידי, ואולי מעט קצרים מידי, נכנסו אליו. מהרגע שהדיסק מתחיל לנגן במערכת עד שהוא גומר, הזמן חולף במהירות – כארבעים וכמה דקות, והתענוג נגמר.  באופן כללי, השירים ברובם בעברית. אין בכלל שירים האנגלית (כיאה וכצפוי מאלבום ישראלי לכל דבר), וכיאה וכצפוי משולבים גם מילים ביידיש בחלק מהשירים.

 

האלבום פותח דווקא בשיר בארמית – "יהא רוועא קדמך" (מתוך "בריך שמיה"), בלחן חדש ולא רע בכלל. לאחר מכן, אי אפשר בלי, שיר חתונה – "בורא עולם בקניין". שיר הנושא של האלבום "מהר ענני", לקוח מתוך פסוק בתהילים. שני שירים באלבום משלבים מילים בעברית מן המקורות עם תרגומן ליידיש. הראשון הוא לחן חדש לפסוק המוכר כל כך "ימים על ימי מלך..." שכל חתונה, בר-מצווה, והופעה אינה שלימה בלעדיו. לפנינו לחן מעט שקט יותר ומעניין. לאחר מכן מגיע התרגום היידישאי של הפסוק, ולאחריהם המילים "יחי אדוננו מורינו ורבנו משיח צדקנו במהרה בימינו אמן". שיר נוסף במנה דומה הוא השיר החותם את האלבום – "קול רינה וישועה באהלי צדיקים", כשלאחר מילות היידיש נשמע את האיחול הפופולארי כל כך לכל חתונה ואירוע משמח – "מזל טוב".

 

עוד שני שירים שיש לתת עליהם את הדעת הינם שירים הלקוחים מתוך החסידות. הראשון הינו לחן על המילים: "ואתה תקרב את לבם של ישראל לאביהם שבשמים", שאלו דברים מתוך מכתב שכתב האדמו"ר מקרעטשניף בנו. ושיר נוסף, לקוח מתהילים, והוא לחן לפסוק: "יוודע בגויים לעיננו...". השיר נכתב והולחן לע"נ האדמו"ר שנרצח בשואה, ולעילוי נשמת כל קדושי עם ישראל שנהרגו על קידוש ה'. רצועה מספר 9 היא קטע אינסטרומנטאלי המכונה: "ניגון רגש: כיסופים". בהאזנה לשיר קצת קשה להבין את כונת המשורר ב"כיסופים שבו", אך בהחלט יש בו מן הרגש.

 

ומאווירה רצינית זו נעבור לחלק הפחות טוב שבאלבום – העטיפה. תוכלו לשפוט בעצמכם, אולם לענ"ד היא די מחטיאה את מטרתה, והכיתוב שעליה לא מספיק ברור ולא מעוצב בצורה טובה. ולסיום הסיקור של האלבום המשובח הזה, נוסיף כי לרוכשים את האלבום המקורי מצורף קופון איתו ניתן לרכוש את האלבום "תן חיוך" בהנחה של עשרה שקלים. מעניין לחכות ולראות מה יטמון בתוכו המשך הפרוייקט, והאלבום "חסידי-צ'אנס" 2.

 

הפצה בארץ: גל-פז חמ"ד הפקות.

 
 
מונה מבקרים : 173471