Hebrew   English   French 
מונה מבקרים : 0
 
 
 
 
Hebrew   English   French 
מונה מבקרים : 173472
 כתבה מתוך מגזין "שירו לו"

בימים אלה יוצאת תזמורת ענבי הגפן עם אלבום חדש בשם ``תן חיוך``. לאחר כ20 שנה בשוק, הם מספרים על ההיסטוריה של התזמורת, נגני וזמרי העבר, על הרכבה כיום ועל הדיסק החדש.

בליל שבת פרשת לך-לך תשנ``ה נרצח נחשון וקסמן הי``ד תוך כדי ניסיון חילוץ על ידי כוח צה``ל, לאחר שנחטף ימים אחדים קודם לכן. אירוע החטיפה, הקלטת שפורסמה בה נראה מחבל מכוון רובה אל נחשון הי``ד ומכריח אותו לדבר בשבח חוטפיו ופעולת החילוץ שנכשלה, זעזעו באחת את כל המדינה. באותה תקופה התקיימו תפילות רבות מאוד כולל תפילה המונית בכותל, אחת התפילות הגדולות שידעה רחבת הכותל המערבי בשנים האחרונות.

כמה חודשים לאחר מכן התחתן אחיו של נחשון הי``ד. משפחת וקסמן התקשרה לנועם חייט מנהל תזמורת ``ענבי הגפן``, ובלי לשאול שאלות, הוא הגיע. התזמורת ניגנה והשמחה שהייתה שם הרקיעה שחקים. לאחר החתונה ניגשה אמו של נחשון, אסתר, אל נועם ואמרה לו: ``אני רוצה להודות לכם באופן אישי שהצלחתם לשמח אותי. זה הערב הראשון שהצלחתי לשמוח אחרי מה שקרה``. נועם אומר שהמשפט הזה היה שווה לו עולם ומלואו.

זו לא הפעם היחידה שהתזמורת מנגנת אצל משפחות שכולות. גם אצל משפחת באומל, שאחד מבניה נחטף במלחמת של``ג, הם הופיעו. בכלל, התזמורת מוכרת ומנגנת ביישובים רבים ביש``ע, אצל משפחות רבות שיקיריהם נרצחו או נפצעו בפיגועים שונים. חתונות כאלה יוצאות שמחות במיוחד בגלל סייעתא דשמיא ורגישות מיוחדת שיש לתזמורת לבעיות שפוקדות את המשפחות.

מסירים ומחבתות לתזמורת מקצועית
מאז ומתמיד נמשך נועם חייט לתחום המוסיקלי ובעיקר לתחום הקצב. בילדותו למד חלילית ואחר כך מנדולינה, ובכל הזדמנות, בעיקר בשבתות, תופף על השולחן עם כל דבר הבא ליד. חוש הקצב והרצון לתופף הלכו וגברו עד שהחל לתופף על סירים ומחבתות, שכן מערכת תופים לא היתה לו.
בתקופת הלימודים בישיבה התיכונית (מדרשיית נועם), השתתף נועם במקהלת הישיבה בניצוחו של מנשה לברן. יום אחד הודיע מנשה שהוא רוצה להקים תזמורת והמבחן בעוד שבוע. לנועם לא היו תופים בישיבה התיכונית, לכן הלך לחבר והתאמן אצלו במשך כל הלילה. למחרת במבחן התקבל לתזמורת, ומאז, נועם והתופים לא נפרדים.

בישיבת ההסדר כרם דיבנה שם למד 11 שנה, הוציא תעודת הסמכה לרבנות וכן תעודת הוראה. נועם מספר: ``בשנה הראשונה בישיבת כרם דיבנה לא התעסקתי במוסיקה כלל. רציתי להיכנס יותר לעולמה של תורה ואני חושב שזה היה שיקול נכון. מהשנה השניה ואילך התחלתי לחזור למוסיקה והתאמנתי על התופים שבמקלט הישיבה. יום אחד ניגש אליי בחור מהישיבה, ואמר לי שהוא מתחתן והוא מבקש שאנגן בחתונה שלו. זו הייתה חתונה כמנהג ירושלים, שבה אין להרבות בכלי שיר, זכר לחורבן. היו שני זמרים, אחד מהם היה משה קופרק ז``ל שהיה גם מלחין ידוע. הם שרו ואני תופפתי, וב``ה השמחה הייתה גדולה מאוד``. זמן מה לאחר מכן הכיר נועם בחור מישיבת הכותל, אורי ארד. ``ביחד החלטנו להקים הרכב, הוא ניגן בקלרינט ואני תופפתי. חיפשנו שם לתזמורת והיו הצעות רבות. בסוף החלטתי שהשם יהיה `ענבי הגפן` משתי סיבות: ראשית, הלהיט החדש של אברהם פריד היה השיר `ענבי הגפן`, שעל-פי המבואר במסכת פסחים הוא קשור לשמחת חתן וכלה, והסיבה השניה, סבי זצ``ל, בכל פעם שראה תלמיד חכם אמר `ענבי הגפן בענבי הגפן`. חשבתי ששני הדברים חוברים יחד ומהווים סימן להצלחה בעז``ה``. כך התחילה התזמורת את דרכה.

נועם נהנה מאוד מהעבודה בשמחת חתן וכלה ורואה זאת כשליחות עליונה, אבל מדגיש: ``אני יותר נהנה מעבודתי בבקרים, ללמד תלמידים תורה ומצוות ולקרבם לאהבת הבורא``. נועם עובד כרב בית ספר זה 18 שנה, ובשנים האחרונות עוסק גם בהדרכה בפרויקטים ייחודים במחוז המרכז מטעם משרד החינוך.

בית ספר לתזמורות והרכבים
כבר היה מי שאמר על נועם שהוא ``מלך ההישרדות בשוק החסידי``. כנראה שאותו אחד לא טעה. נועם טוען: ``זאת לא חכמה להיות כוכב, כי כוכב עולה מהר ויורד מהר. רואים זאת היטב בתחום הזמר הישראלי, הרבה זמרים שהיו כוכבים נעלמו. החכמה האמיתית היא לדעת לשרוד ולהיות בשיא לאורך זמן. מי שלא קורא נכון את המפה העתידית ומי שלא חש את טעם הקהל העדכני, נופל. בשביל זה צריך חיישנים מפותחים, וב``ה אנחנו משמחים חתן וכלה כבר 20 שנה, ומדורגים בין התזמורות המקצועיות ביותר. זאת ועוד, מקרבינו יצאו זמרים ונגנים ידועים בעולם הזמר``.
זמן קצר לאחר הקמת התזמורת הצטרף אליה מיקי רוזנבאום כנגן. במשך הזמן שם לב נועם לפוטנציאל שטמון בו גם בתור זמר. בתחילה הוא פחד לשיר בפני קהל עד שלאט לאט בלחצו של נועם התאמן מיקי עם מיקרופון מול המראה, התחיל לשיר ומאז הוא לא מפסיק. שנים לאחר מכן פרש רוזנבאום והקים להקה משלו, וכבר הספיק להוציא שני דיסקים.
מיקי רוזנבאום הוא לא היחיד שהתחיל או שעשה את פריצת דרכו המוסיקלית בתזמורת ``ענבי הגפן``.

ניר צדקיהו, המוכר לכל מתופף רציני בארץ, תופף בעבר בתזמורת. כיום הוא גר בחו``ל ומתופף שם. הוא גם הופיע עם להקת ג`נסיס, להקה מוכרת ופופולארית מאוד בעולם. נועם: ``פעם יצא לי לראות הופעה של הלהקה וראיתי אותו מתופף שם, התלהבתי מאוד וצעקתי שפעם הוא תופף אצלי בתזמורת... גם נדב מלכיאלי מלהקת `רונבי` ואריה ברקוביץ` שכיום הוא נגן ומעבד מפורסם, ניגנו אצלי הרבה שנים. עמירן דביר התחיל גם הוא ב`ענבי הגפן` ואף יחיאל גרינברג, כיום ב`שלהבת`, כשהיה בן 10 גר צמוד לישיבה והקשיב שעות לתזמורת (בעיקר לאימונים ולחזרות), התלהב וביקש את המפתח של המקלט כדי להתאמן על התופים, כך שגם את הצלחתו אפשר לזקוף לזכותנו``.

בתחילת החודש זכה אוהד מושקוביץ במקום הראשון בפסטיבל הזמר החסידי בהיכל התרבות בתל אביב. אוהד היה גם הוא סולן בתזמורת במשך למעלה משנה.

הסולן הנוכחי הוא רועי ידיד, שחבר לתזמורת בתקופה בה חיפש נועם זמר צעיר ומוכשר שיתאים בסגנון שירתו לכל קהלי היעד, כדברי נועם: ``רועי היה סולן בלהקת הרבנות הצבאית, זימנתי אותו לשיחה בביתי ובה גיליתי שהוא לא מכיר את החומר החסידי. חשבתי שאצטרך להמשיך לחפש, אולם רועי התעקש ואמר שהוא יכול ללמוד את החומר במהירות. סיכמנו על תקופת ניסיון כזמר שני, ואכן תוך זמן קצר היה ברור לי שרועי יהיה הסולן של התזמורת. הוא למד את השירים במהירות והפגין יכולת ביצוע מדהימה``.
כיום רועי שולט בשירים רבים ושר בסגנונות שונים, חסידי, תימני, מרוקאי, מזרחי ואף עברי, כך שהתזמורת יכולה להתאים את עצמה לכל דרישות הקהל. עוד עובדה מעניינת: רועי שר בהברה אשכנזית (``עבריס``) בצורה כל כך טובה עד שנדמה כאילו הוא אשכנזי מבטן ומלידה. עובדה זו גרמה לכך שבחורי ישיבות רבים מישיבות כמו ``חברון``, ``סלובודקה``, ``עטרת`` ועוד, מבקשים דווקא את רועי שישיר בחתונתם, שכן קולו הערב, שילוב הסגנונות ובעיקר ה``עבריס`` היפה שלו, הם ערובה לערב מושלם.

אז והיום
בשנים הראשונות של התזמורת הדברים היו שונים. באותה תקופה כמעט שלא הייתה תחרות. בחתונות היו מופיעים בעיקר זמרים והרכבים כגון צמד רעים, מוסא ברלין והרב קרליבך ז``ל, והתחילו להתפרסם אברהם פריד ומרדכי בן דוד. תזמורת ``ענבי הגפן`` הייתה כמעט היחידה. כשהם הוציאו קלטות (דיסקים לא היו אז ותקליטים היו עסק יקר מאוד להפיק), הן נחטפו במהירות. ``היום יש לי רק ארבעה עותקים שאני משאיר אצלי למזכרת, וגם זה בקושי רב``, כך נועם.

כיום הזמנים השתנו, הציבור הדתי והחרדי מבין יותר במוסיקה, תזמורות חדשות צצות כפטריות אחרי הגשם, הרמה עלתה וכך גם דרישות הקהל מהתזמורת. ``אם פעם היינו כמה חברים שהחליטו להקים תזמורת, היום אני קודם כל מחפש נגנים מקצועיים ורק אחר כך נוצרת בינינו חברות. בעבר היה יכול להיות שלמרות שנגן לא היה כל כך מקצועי הוא לא יצא מההרכב כי הרי הוא חבר, אולם כיום כאמור המצב שונה ולא נתפשר בשום אופן על איכות``.

נועם ראה שבמשך השנים החיבור המתמשך גורם לשחיקה ועייפות מסוימת שבאות לידי ביטוי גם בנגינה עצמה ולכן צריך מידי פעם לרענן את השורות. ``בשביל הזוג, חתונה זה דבר של פעם בחיים, ולכן צריך להפיק את היכולת המקסימלית. אם נגן מתחיל להתעייף, הנגינה נפגמת, וכמובן גם השמחה``. לנגן כזה מסביר נועם בצורה יפה ומכובדת שעדיף שייכנס כוח חדש במקומו. במשך השנים היו שינויים עדינים ובשנתיים וחצי-שלוש האחרונות הצליח להתגבש הרכב של נגנים וזמר מקצועיים, עובדה שנתנה את הדחיפה להוצאת הדיסק.

דיסק לבקשת הקהל
בתחילה לא רצה נועם להוציא דיסק והוא מסביר: ``ל`ענבי הגפן` יש ב``ה קהל לקוחות מאוד גדול ואנשים מכירים אותי כבר הרבה שנים. משפחות שהופענו אצלן ומזמינות אותנו לאירוע נוסף לא שואלות מי הנגנים אלא סומכות עליי ועל בחירת הנגנים שלי, לכן לא מצאתי לנכון להוציא דיסק. אמרתי, בשביל מה? אנחנו לא רוצים להיות מרדכי בן דוד וב``ה אנחנו עובדים מצוין בחתונות. הדיסק `תן חיוך` יצא לבסוף בעיקר בעקבות פניות רבות מצד ציבור המאזינים והרוקדים שאמר שהיום כל תזמורת מוציאה דיסק והם רוצים גם אחד של `ענבי הגפן` כדי שיוכלו לשמוע אותנו לא רק בחתונות``. סיבה נוספת היא שנועם החליט להגיע גם לתחנות הרדיו ולמדיה התקשורתית שהיא חשובה מאוד כיום, דבר שהיה חסר לתזמורת, וללא דיסק קשה מאוד לקבל שם במה.

זמן רב ישב נועם ישב וחשב על השירים, מה להכניס, ויותר מכך, מה להשאיר בחוץ. הוא מספר על הקו המנחה שלו: ``לא להוציא הרבה שירים שכולם מכירים כמו `מאמינים` שהפך לקצת נדוש. הלכתי על שני כללים: האחד הוא להוציא שירים חדשים, והשני, לשלב שירים שהם להיטים היום בחתונות עם שירים ישנים שלא מוכרים והיו להיטים בעבר. גם בשירי הנשמה שבדיסק, ויש לא מעט כאלה, יש שילוב של חדש וישן`` .

בדיסק 16 שירים. חלקם (קרוב לחצי) שירים חדשים כמו: ``דע``, ``אלוקינו שבשמים``, ``שובה ישראל`` ושיר הנושא ``תן חיוך`` במילותיו של נועם חייט, לחנו של ישי לפידות ועיבודו של משה לאופר. השיר מבוצע יחד עם דדי גראוכר שגם שילב אותו בדיסק החדש שהוציא לאחרונה. כאמור, חלק מהשירים הם שירים ידועים שהפכו ללהיטים בחתונות, כמו: ``אבינו מלכנו``, ``זכרני נא``, ``מהרה``, ``אם תחנה`` ועוד, ונוספו אליהם השירים הישנים שכמעט נשכחו אותם חידשה התזמורת, כגון ``נר לרגלי`` של ר` חיים בנט, ``בלבבי משכן אבנה`` של הרב שמואל ברזיל, ``כי לא יטוש ה``` של אלי קרנצלר ועוד. גם השיר ``ענבי הגפן`` שעל שמו נקראת התזמורת מופיע בדיסק. שירים רבים הם שירי נשמה שאגב, זהו הסגנון האהוב ביותר על נועם. רובם עובדו מחדש במיוחד עבור התזמורת על ידי אופיר סובול, שרון לוי וגנדי ליטבק (החצוצרן).

נועם לא רק מנהל תזמורת ומפיק אירועים אלא גם מלחין שירים בעצמו. רובם לא הוקלטו או פורסמו, חלקם יצא בקלטת לפני כ-8 שנים באחד ההרכבים הקודמים של התזמורת, אולם בדיסק זה נועם לא הכניס אף לחן שלו. הוא מקווה שבחודשים הקרובים תתחיל התזמורת לעבוד על דיסק נוסף, שככל הנראה ישולבו בו גם מלחניו שלו.

התזמורת הנוכחית
כיום מורכבת התזמורת משבעה אנשים: רועי ידיד הסולן, אלעד דגן על הקלידים, מיכאל כהן בגיטרה, רועי שקד מתופף (ניגן בעבר שנים רבות עם אהוד בנאי), שני נשפנים: אלן בסין סקסופון וקלרינט וגנדי ליטבק בחצוצרה ונועם עצמו בכלי הקשה, פריקש`ן. בעבר היה נועם מתופף התזמורת אולם במשך הזמן ראה שבתור מפיק האירוע עדיף שלא להיות כבול לכלי מסוים אלא למשהו משני (כלי הקשה), כדי שיוכל בעת הצורך לרדת מהבמה ולסדר את כל הדרוש, החל מהפרטים הקטנים כמו שינוי קטן בווליום של אחד הכלים או קשר עם רב המלצרים והצלמים ועד למניעת סכסוכים בין המשפחות כשמשפחה אחת רוצה סגנון שירים מסוים ומשפחה שניה מעדיפה סגנון אחר.

בצמוד ללהקה עובד איש הסאונד דוד הרמס, שכבר למעלה מ-15 שנה בתחום וחזר בתשובה לפני כ-3 שנים. נועם רואה חשיבות גדולה באיש סאונד מקצועי צמוד, שכן הוא שם דגש על האיכות המוסיקלית, על הבדלי הווליום בין הארוחה לריקודים (נקודה שהפכה לאחד המאפיינים של התזמורת, ``בחתונה של ענבי הגפן אפשר לשוחח בזמן הארוחה``) ועל כך שהכל יהיה מושלם בכל שלב. דוד מגיע בדרך כלל קרוב לשעה וחצי לפני האירוע ומתאים את מערכת ההגברה לתנאי האולם והקהל הצפוי. רק כשעה לאחר מכן מגיעה התזמורת ומציבה את הכלים במקומם.

סולן התזמורת, רועי ידיד, הוא בחור תימני שלמד בישיבה התיכונית בכפר הרא``ה וכבר אז ניבאו לו חבריו עתיד כזמר מצליח. בכל הזדמנות שר וסלסל כמו כל תימני טוב. לאחר סיום הלימודים הוא בחר בטבעיות בדרך המוסיקלית, והחליט לשרת בצבא במסגרת להקת הרבנות הצבאית. כשהגיע רועי למבחני הקבלה בחן אותו מנהל הלהקה משה מונה רוזנבלום בלהיט של אותה תקופה ``כל ישראל`` של יידל. כשהגיע רועי לחלק השני שבשיר (``שנאמר ועמך כולם צדיקים``), הוסיף כמה סלסולים משלו ושר את הקטע טוב יותר מהמקור... אם נוסיף את העובדה שרועי שר בהברה אשכנזית, נבין את ההתרשמות העמוקה של מונה שצירף אותו מייד ללהקה. במהלך 3 השנים בהן שהה שם, שימש כסולן הלהקה והיה גם מפקדה.


``הקהל הטוב בעולם``
לתזמורת יכולת להפיק אירועים גדולים מתחילתם ועד סופם והיא אף הופיעה בעבר בחו``ל, אולם נועם אומר שבתקופת הקיץ הבוערת לא שווה לתזמורת לנסוע, כי זה אורך שלושה עד ארבעה ימים ומפסידים שבוע מלא בארץ.
``בשנים האחרונות``, מספר נועם, ``יוצא לי לנגן בבר מצווה של בחורים שבעבר ניגנתי בחתונה של הוריהם... אני גם מוזמן לחתונות של חתנים שניגנתי בבר המצווה שלהם. הם כבר דור שני ב`ענבי הגפן```.

לסיום, הוא מוסיף: ``את הקהל שלנו ובעיקר את החתונות של בחורי הישיבה אני לא מחליף באף קהל אחר בעולם. גם אם יתנו לי הופעה לפני קהל ענק באמפיתיאטרון בארצות הברית תמורת כסף רב, אעדיף את בחורי הישיבות שהם הקהל הטוב בעולם! מעולם לא התרשמתי מהמקום עצמו (בית מלון, חו``ל וכד`). אני שופט חתונה לפי השמחה האמיתית שבה גם אם המקום לא מפואר``. נועם מבקש ``להודות מעומקא דליבא לבורא עולם על שזיכה אותי לעסוק בתחומים כה חשובים בחיי היהדות ועל כל החסד אשר עושה עמי. להודות למשפחת `ענבי הגפן`, וכמובן לאשתי וילדיי``.

 
 
מונה מבקרים : 173472